Baptista gyülekezetek: Martin Luther King, Jr.

1929. január 15-én Atlantában (USA) született Martin Luther King, Jr. Nobel-békedíjas baptista lelkész és afroamerikai polgárjogi harcos.

Martin Luther King Egyesült államokbeli baptista tiszteletes, az emberi jogok védelmezője. Egy baptista lelkész fiaként teológiát tanult a Bostoni Egyetemen. Már fiatalon szembesült azzal a társadalmi és faji megkülönböztetéssel, amelyben a feketék részesültek hazájában, különösen a déli államokban.

Baptista pap lett, és 1954-ben az alabamai Montgomery-ben elvállalta egy gyülekezet vezetését. Röviddel ezután kezdett megmutatkozni karizmája és azon szilárd elhatározása, hogy békés eszközökkel küzdjön az emberi jogok védelméért, melyhez Mahatma Gandhi személyében és Henry David Thoreau polgári engedetlenségről szóló elméletében talált inspirációt. Nem sokkal azután, hogy megérkezett Montgomery-be egy nagy bojkottot szervezett és vezetett a városi buszokon történő faji megkülönböztetés elleni tiltakozásul, amely több mint egy évig tartott. A 381 napos tiltakozás során Kinget letartóztatták és börtönbe zárták. 1956-ban ért véget a bojkott a Legfelsőbb Bíróság határozatával, amely megtiltotta a városi tömegközlekedési eszközökön történő faji megkülönböztetést.

Martin Luther King híre gyorsan elterjedt az egész országban, és ennek eredményeként a nemzeti békemozgalom vezetője lett, először a Déli Keresztény Vezetők Konferenciája, majd a Faji Egyenlőség Kongresszusa révén. Ezzel párhuzamosan a Nemzeti Társaság a Színesbőrű Emberek Haladásáért tagjaként pedig egy újabb frontot nyitott annak érdekében, hogy fejlődést érjen el a színesbőrűek életében.

1960-ban spontán ülősztrájkba kezdett birminghami (Alabama állam) fekete diákokkal egy nemzeti kampány kezdeteként. Ezen az eseményen Martin Luther Kinget Kinget bebörtönözték, de később szabadon engedték John Fitzgerald Kennedy közbenjárására, aki akkoriban az Egyesült Államok elnökjelöltje volt. Ez az akció elérte a feketék számára, hogy használhassák a könyvtárakat, menzákat és parkolókat.

Az a kétszázezer ember, aki az emberi jogok védelmében Washingtonba menetelt 1963. augusztus 28-án, hallhatta King legismertebb beszédét:

" Van egy álmom, hogy egy napon felkel majd ez a nemzet, és megéli, mit jelent valójában az, ami a hitvallásában áll: Van egy álmom, hogy négy kicsi gyermekem egy napon olyan nemzet tagja lesz, ahol nem a bőrszínük, hanem a jellemük alapján ítélik meg őket. ".

1964-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki.

1967-ben King együttműködött a vietnami háború ellen tiltakozó mozgalom vezetőivel, bőrszínükre való tekintet nélkül. A Vietnámmal kapcsolatos aggodalma és azon elhatározása, hogy Washingtonban megszervezi a "szegények menetét", veszélybe sodorta életét. 1968. április 4-én, Memphisben (Tennessee állam) pillanatokkal azelőtt, hogy egy nyilvános eseményre indult volna, meggyilkolták a Lorraine Motel erkélyén.

„Hittel tedd meg az első lépést! Nem kell hozzá látnod az egész lépcsőt, csak az első lépcsőfokot.”

(Martin Luther King, Jr.)

1968. április elején egy helyi sztrájk támogatására Memphisbe utazott. Április 4-én este a szállásául szolgáló motel erkélyén egy zsoltárról beszélgetett, amikor egy orgyilkos golyója végzett vele. A tettest, a fehér bőrű James Earl Rayt hetekkel később Londonban tartóztatták le, s miután beismerte bűnösségét, kilencvenkilenc év börtönre ítélték.

A “magányos gyilkos” teóriáját azonban sokan megkérdőjelezik, s úgy vélik, King összeesküvés áldozata lett. Szerintük erre bizonyság, hogy Ray már elítélése napján megváltoztatta vallomását, és halála napjáig kitartott ártatlansága mellett. Ettől függetlenül életfogytiglani büntetését nyolcszor erősítették meg, és egy kongresszusi bizottság is arra a következtetésre jutott, hogy ő volt a tettes.

1964-ben ő lett a legfiatalabb férfi, aki elnyerte a Nobel-békedíjat. 1977-ben Jimmy Carter elnök posztumusz kitüntette a Szabadság Elnöki Érdeméremmel. 1986-ban minden év januárjának harmadik hétfőjét "Martin Luther King Nap" néven ünnepnapnak nyilvánították az Egyesült Államokban. 2004-ben az amerikai Kongresszus posztumusz kitüntette a Kongresszusi Aranymedállal.

Manhattan Harlem-negyedében sugárutat neveztek el róla.

"Mindenki lehet nagy ember… mert bárki képes másokat szolgálni. A szolgálathoz nem kell egyetemi végzettség. Nem kell hozzá egyeztetni az alanyt az állítmánnyal. Csak hálatelt szív kell hozzá, szeretettől áthatott lélek."

(Martin Luther King) http://forum.sanomabp.hu/forumkep/14/134504/413/12377497/1.jpg

Címkék: