Salamon mondta a templom felszentelésekor: De vajon lakhatik-e Isten a földön? (1Kir 8,27a)

Jézus mondta: "Bizony, bizony, mondom néktek: ha a búzaszem nem esik a földbe, és nem hal meg, egymaga marad; de ha meghal, sokszoros termést hoz." (Jn 12,24)

Szentháromság ünnepe után 19. (biblia-) vasárnap

Olvasmányok: Mk 2,1-12 és Ef 4,22-32

Lekció:ApCsel 8,26-38 Ám 8,11-12 .

Igehirdetési ige:Jn 5,39-44

Október 26.
Jézus mondta: "Ha vétkezik atyádfia, menj el hozzá, intsd meg négyszemközt: ha hallgat rád, megnyerted atyádfiát. Ha pedig nem hallgat rád, végy magad mellé még egy vagy két embert, hogy két vagy három tanú szava erõsítsen meg minden vallomást. Ha nem hallgat rájuk, mondd meg a gyülekezetnek. Ha pedig a gyülekezetre sem hallgat, tekintsd olyannak, mint a pogányt vagy a vámszedõt." (Mt 18,15-17)

Sokan, mai "keresztyén farizeusok" hamar kimondják ellentmondást nem tûrõ véleményüket: "hadd hulljon a férgese! Ezen az emberen már maga az Isten sem tud segíteni!" Nem tudjuk, honnan veszik a bátorságot ítéletük kimondásához!
Igaz, könnyebb követ dobni az eltévedtre, mint elviselni õt, s megbocsátani neki. Pedig Jézus az eredményesen megintett számára még bûnbocsánatot is tartogat. Arra biztat: "Ha vétkezik ellened atyádfia, figyelmeztesd, és ha megbánja, bocsáss meg neki!" (Lk 17,3)
Pedig mások - ellenünk elkövetett - vétkét megbocsátani lehetõség, áldott feladat. Aki így tesz, megtapasztalhatja, milyen örömet szerez Istennek vétkeink megbocsátása! A megintett atyánkfia bocsánatunkból éppen azt szûrheti le, amit Isten elõtt mi is számtalanszor átéltünk: Urunk nem ránk haragszik, hanem bûneinkre! S akit így "sikerült" megnyernünk, az Istennek nyertük meg!
Azért sorol fel Jézus három lépést, három "fórumot", mert azt akarja, hogy mai gyülekezeteinek egyetlen célja legyen. Tevékenyen és türelmesen várakozzék arra, hogy a vétkezõ hallgasson az intõ szóra, és együtt örülhessen vele hazaérkezésén.
Sajnos, elfordulhat, hogy egyik próbálkozás sem segített. Akkor olyannak kell tekintenünk, mint a pogányt vagy a vámszedõt. Ez semmiképpen sem megbélyegzés. Kettõt jelent. Egyfelõl: aki mind a három esetben ragaszkodik nyilvánvaló vétkéhez, saját magát zárta ki a gyülekezetbõl, mint ahogyan sem a pogány, sem a vámszedõ nem tagja Krisztus népének. A pogány egyébként maga akar mértéke lenni minden igazságnak, a vámszedõ pedig amúgy sem ad semmit a tisztességre. Másfelõl: a gyülekezetbõl való kizárás nem az utolsó szó. A bûnbánattal történõ visszatérés bármikor lehetséges. S amikor már az emberi lehetõségek elfogytak, az Isten lehetõsége megmarad.
Jézus mai gyülekezete Istentõl támogatott (harci) közösség a bûn és a gonoszság erõi ellen. Bizonyára messze vagyunk ettõl. Imádkozzunk azért, hogy így legyen, és intsük meg a vétkezõt! Így énekeljük:Egyikünk ha roskad, Más terhét véve fel,
Emelje a másik, Az erõs a gyengét
Tegyen érte mindent, Szolgálja készséggel! (EÉ 444,4)
Mi üdvére válik!

Uram!
Segíts nekem, hogy így segíthessek másnak! Ámen.

Címkék: lelki utravaló minden napra.