Aki elnyomja a nincstelent, gyalázza Alkotóját. (Péld 14,31a)

Ha egy férfi- vagy nõtestvérünknek nincs ruhája, és nincs meg a mindennapi kenyere, valaki pedig ezt mondja nekik közületek: "Menjetek el békességgel, melegedjetek meg, és lakjatok jól", de nem adjátok meg nekik, amire a testnek szüksége van, mit használ az? Ugyanígy a hit is, ha cselekedetei nincsenek, halott önmagában. (Jak 2,15-17)

HÚSVÉT ÜNNEPE UTÁN 4. VASÁRNAP (CANTATE)

Olvasmányok: Mt 11,25-30 és Kol 3,12-17

Lekció:Jn 16,5-15 Jak 1,16-21

Igehirdetési ige:Ézs 12,1-6

Május 3.

"Ha egy férfi- vagy nõtestvérünknek nincs ruhája, és nincs meg a mindennapi kenyere, valaki pedig ezt mondja nekik közületek: >>Menjetek el békességgel, melegedjetek meg, és lakjatok jól<<, de nem adjátok meg nekik, amire a testnek szüksége van, mit használ az? Ugyanígy a hit is, ha cselekedetei nincsenek, halott önmagában." (Jak 2,15-17)
Hit és cselekedetek

Ágostai hitvallásunkban valljuk, hogy senki sem üdvözülhet cselekedeteinek érdemei alapján, hanem csak ingyen, Krisztusért, hit által. Ez félrevezetõ lehet, ha azt gondoljuk, hogy hitünket elég csak szóval megvallanunk. Jakab apostol ettõl óv minket.
Jogos a kérdés: mire jó a cselekedet? Hogyan függnek össze a dolgok? Mi köze a cselekedeteknek az üdvösséghez? Talán az alábbi történet segít a megértésben:
Egy kisvárosban érdekes jelenségre lettek figyelmesek az emberek. A statisztikai adatokból látták, hogy bizonyos években, amikor bõséges termés volt, megnõtt a taxiforgalom is, és fordítva. Voltak évek, amikor kevés volt a termés és a taxiforgalom is. De a jövõt is meg lehetett jósolni: ha látták, hogy nagy a taxiforgalom, akkor biztos bõ termésben reménykedhettek. Tudósok spekuláltak, próbáltak tudományos összefüggéseket keresni a misztikus jelenségre, de hiába.
Mi köze a termés mennyiségének a taxizáshoz? Semmi. Egyvalami mégis összeköti õket, és ez pedig nem más, mint az esõ. Azokban az években, amelyekben több esõ esett, bõségesebb termés volt, és többen is utaztak taxival.
És mi köze az üdvösségnek a cselekedetekhez? Semmi. Nem jó cselekedeteinkért fogunk üdvözülni. De mégis van valami, ami ezt a kettõt is összeköti: a hit. Mert aki hisz Jézusban, annak üdvössége, örök élete van, és aki hisz, annak cselekedetein meglátszik, hogy Krisztus követõje.
Amikor Jakab apostol a cselekedetekrõl szól, akkor a hit komolyanvételére int. Mert ahol hit van, ott kell lennie cselekedeteknek is. Istenünk gyümölcsöt akar látni a hit fáján. Valljuk meg tehát hitünket ne csak szóval, hanem cselekedetekkel is.

Lelki útravalónk az Északi Egyházkerület lelkészei által szerkesztett IgeIdő c. kötetből való.