Bizony, nekem csak vétkeiddel szolgáltál, énértem csak bûnökkel fáradoztál. Én, én vagyok az, aki eltörlöm mégis álnokságodat önmagamért, és vétkeidre többé nem emlékezem. (Ézs 43,24b-25)

Titeket is, akik egykor Istentõl elidegenültetek és ellenséges gondolkozásúak voltatok gonosz cselekedeteitek miatt, most [Krisztus] megbékéltetett emberi testében halála által. (Kol 1,21-22)

Olvasmányok: Jn 19,1-7 és Péld 4,20-27

Május 1.

"Titeket is, akik egykor Istentõl elidegenültetek és ellenséges gondolkozásúak voltatok gonosz cselekedeteitek miatt, most megbékéltetett emberi testében halála által, hogy mint szenteket, hibátlanokat és feddhetetleneket állítson majd színe elé." (Kol 1,21-22)
Mi is történt - hogyan is történt?

A Szentírás történeteit, leírásait, beszámolóit sokszor csupán egyetlen kérdés felõl közelítjük meg, és ez a kérdés így hangzik: mi is történt valójában? Mi történt, amikor Ádám elvette a felé nyújtott gyümölcsöt? Mi történt, amikor az Elizeus sírjába sebtében belökött halott ember életre kelt? Mi történt, amikor Jézus közelében ötezer ember lakott jól pár kenyérbõl és halból, vagy amikor Jézus a kereszten kilehelte lelkét? Az ésszerûségre törekvõ bibliamagyarázat korszakaiban, amikor a bibliai történetek igazságának végsõ fokmérõje a történelmi hitelesség, bizonyíthatóság volt, ezt a "mi?" kérdést sokszor egy másik kérdés követte. Ez pedig a "hogyan?" kérdése volt. Hogyan is történt, amikor a templomszolgák kivonultak Jézusért a Gecsemáné-kertbe, és ott Péter levágta Málkus fülét? Ez a "hogyan?" ugyan azt jelenti, mint a "mi?" kérdés. Pedig a "hogyan?"-ban már messze több lehetõség és távlat van. A "mi történt?"-re az egész Biblia a válasz. Vedd és olvasd! Azt kell megérteni és megmagyarázni, ami ott áll. De a "hogyan"-ra nekünk kell válaszolnunk. Nem vagyunk ebben persze teljesen magunkra hagyva. Vannak erre vonatkozó hagyományaink, például ahogyan a régi egyházatyák, Luther vagy a reformátorok értelmezték az egyes részleteket. És aztán itt vannak a mai magyarázók is. Évente több száz kötet jelenik meg a bibliai szövegek értelmezésérõl. Talán segíthetnek valamit. De a választ a "hogyan?"-ra nem tudják helyettünk megadni. Jézus az üdvösség közeledtérõl, jelenérõl és kiteljesedésérõl beszél. Jézus meghal, feltámad, él és uralkodik örökké. De hogyan? Van-e ennek következménye a saját életemre nézve? Az én történetem-e, hogy Jézus megbékéltetett, megváltott a kereszten, ezért szentként, hibátlanként, feddhetetlenként állhatok majd színe elé?

Lelki útravalónk az Északi Egyházkerület lelkészei által szerkesztett IgeIdő c. kötetből való.