A mi Urunk, Istenünk irgalmas és megbocsát. (Dán 9,9a)

Egynek az igazsága [lett] minden ember számára éltetõ megigazulássá. (Róm 5,18)

HÚSVÉT ÜNNEPE UTÁN 3. VASÁRNAP (JUBILATE)

Olvasmányok: Jn 15,1-8 és 1Jn 5,1-4

Lekció:Jn 16,16-23a 1Pt 2,11-20

Igehirdetési ige:1Móz 1,1-4(5-25)26-31; 2,1-4a

Április 26.

"Ahogyan tehát egy ember bûne lett minden ember számára kárhozattá, úgy lett egynek az igazsága minden ember számára éltetõ megigazulássá." (Róm 5,18)
Alaptörvény - vétekben vagy igazságban?

Ádámmal - az "egy ember bûnével" - nemcsak az emberiség története kezdõdött el, hanem bûnbeesésével új korszakot nyitott meg: a bûn és a halál uralmának korát. Ez az uralom kivétel nélkül mindenkire érvényes. A bûneset óta a bûn erõsebb az embernél, senki sem mentes tõle. Mindnyájan folytatjuk az elsõ ember bûnét, bûnbeesését. Olyan erõs törvény, a bûn alaptörvénye ez, hogy még Isten törvénye sem változtathat rajta. Amíg nem volt a törvény, addig megnevezhetetlenül, általában "a bûn volt a világon". A törvény bejöttével nemcsak nevén tudjuk nevezni a bûnt, hanem "meg is növekedett". A bûnnek szörnyû a következménye, amit a saját bõrünkön érezhetünk: uralkodik a halál. A bûn nem csupán egy vétek a sok közül, hanem egy állapot, az istennélküliség állapota, bár egynek a vétke miatt van ez így, egynek a bûnösségét örököltük. A kárhozat állapotában élünk, a bûn és halál uralma alatt.
Ez a nagy igazság, "a vétek alaptörvénye", amelyet képtelenség Isten elõtt kimagyarázni, megokolni, indokolni, amely porrá zúzza minden önigazságunkat!
Ebben a kilátástalan helyzetben Isten az Úr Jézusban valódi új korszakot kezdett, amelynek fordított az alaptörvénye. Nem egynek a bûnösségét örököljük és szenvedjük, hanem az Úr Jézus vette magára és szenvedte el mindnyájunk bûnét a kereszten. Elszenvedte a világ legnagyobb igazságtalanságát, amikor ártatlanul a bûneinkért vérzett. Átok lett, hogy mi áldás lehessünk. Ez "Isten igazsága". És ez lehet nekünk igazságul. Az Úr Jézus halála érted történt, hogy a te vétekben lévõ életednek, Isten elõtti igazságtalanságodnak végsõ következménye mégse az örök kárhozat legyen, hanem az örök élet Jézusban. Ez az élet megigazulása, amikor abûn és a halál hatalma helyett az Úr Jézus jut hatalomra az életedben, és kezdhetsz igazságban, az Úr Jézusban élni. Õ lesz az életednek az Ura, nem a bûn, nem a halál, hanem az élet alaptörvénye határoz meg ezután.
Igazságban élhetsz! Az Úr Jézus kész arra, hogy megigazítsa a te életedet is, hogy igazzá tegyen Isten elõtt. Ez már megtörtént, te pedig napról napra megerõsödsz az õ hatalmában, ma is.
Melyik alaptörvény szerint élsz? Nézz ezzel szembe ma. De hiheted és tudhatod, elfogadhatod, hogy "az élet alaptörvénye szerint".

Lelki útravalónk az Északi Egyházkerület lelkészei által szerkesztett IgeIdő c. kötetből való.