Ne tartsatok vissza, hiszen az Úr szerencséssé tette utamat! (1Móz 24,56)

Akik elmentek mellette, a fejüket csóválva káromolták, és ezt mondták: Te, aki lerombolod a templomot, és három nap alatt felépíted, mentsd meg magadat, ha Isten Fia vagy, és szállj le a keresztrõl! (Mt 27,39-40)

NAGYPÉNTEK

Olvasmányok: Jn 19,16b-30 és 2Kor 5,(14b-18)19-21

Lekció:Ézs 52,13-53,12 Jn 19,16-30

Igehirdetési ige:2Kor 5,14-21

Április 3.

"Akik elmentek mellette, a fejüket csóválva káromolták, és ezt mondták: Te, aki lerombolod a templomot, és három nap alatt felépíted, mentsd meg magadat, ha Isten Fia vagy, és szállj le a keresztrõl!" (Mt 27,39-40)
"Megállok csendben keresztfádnál"
Munkácsy Mihály festõmûvész trilógiájának harmadik gyönyörû mûve a Golgota. Az alkotót Máté evangélista sorai ihlették. A festményt figyelve szembeötlõ az erõs érzelmi ábrázolás. Érdekesek a színtónusok, emberi arcok, amelyek jelzik az állásfoglalást a keresztre feszített mellett vagy ellen. Elgondolkodom, hová lett a virágvasárnapi hozsánnát kiáltó sokaság. Lehet ekkorát fordulni néhány nap alatt? Ilyen kettõs természete van az embernek? Egyszerre tud rajongani, aztán meg indulatoktól túlfûtötten kiabálni? Pilinszky János írja: "Az ember drámai lény. A jót és a rosszat úgy építi össze, mint hegy a köveket." Életemnek ez a "drámaisága" alkalmanként odaûz engem a kereszt alá. Vannak "kiélezett" élethelyzetek, amikor vallást kell tennem arról, kicsoda számomra Jézus Krisztus. Mózes 4. könyvében olvasom, hogy a pusztai vándorlás során az Istent kísértõ nép súlyos próba alá esett. Mérges kígyók marták õket, és sokan meghaltak. Isten azonban azt mondta Mózesnek, készítsen egy rézkígyót, tûzze azt egy póznára. Akit megmar a mérges kígyó, és rátekint, az életben marad. Így menekültek meg akkor sokan a halálos méregtõl. Paul Gerhardt énekköltõ így fogalmaz énekeskönyvünk 139. énekében: "Fájó seb a bûnnek átka, / A rossz lelkiismeret. / Ez mardossa kínzó váddal / Éjjel-nappal lelkemet. / Törvényeddel felfedted / Minden titkos vétkemet: / És azóta nincs nyugalmam, / Gyötrelmem kimondhatatlan." Ez a halálos méreg, amely ma is megmérgezi az élõ kapcsolatot Isten és köztem. Õ elküldte Fiát a világba. Jézus a kereszt borzalmát szenvedi el "Ádám romlott fiaiért". Nem magát mentette, hanem minket.
Ott a kereszt alatt, az ártatlan kiontott vére által oldódik meg életem drámája. Micsoda kegyelem, hogy ezt hitben felismerhettem, és általa naponta új életben járhatok!