Uram, légy kegyelmes hozzám! Gyógyíts meg engem, mert vétkeztem ellened! (Zsolt 41,5)

A hitbõl fakadó imádság megszabadítja a szenvedõt, az Úr felsegíti õt, sõt ha bûnt követett is el, bocsánatot nyer. (Jak 5,15)

Olvasmányok: 2Móz 17,1-7 és Róm 8,1-11

Március 4.

"És a hitbõl fakadó imádság megszabadítja a szenvedõt, az Úr felsegíti õt, sõt ha bûnt követett is el, bocsánatot nyer." (Jak 5,15)
Gyógyító imádság

A hit különös szava a Szentírásnak. Az Újszövetség nyelve szerint egyaránt jelent hitet és hûséget. Így a hitbõl fakadó imádság hûséges, kitartó, folyamatos szolgálatot jelent. Nem egyszeri alkalmat, hanem napról napra megvalósuló gyakorlatot, amint az apostol biztat erre: "Szüntelenül imádkozzatok!" (1Thessz 5,17) A hitbõl fakadó imádság nem marad hatástalan: megszabadítja a szenvedõt. Az orvostudomány fejlõdése ellenére egyre betegebb világban élünk. Testi nyomorúságoktól szenvednek emberek. Sokan hordoznak testükben töviseket. Azonban kutatások igazolják, hogy a hívõ ember hamarabb gyógyul. Ezért lenne fontos az emberek számára, hogy betegségük idején hittel imádkozzanak. Imádkozzanak önmaguk gyógyulásáért, mint ahogy könyörögjön értük a gyülekezet is az istentiszteleten. A keresztyének közösségének feladata: "Imádkozzatok egymásért, hogy meggyógyuljatok." (Jak 5,16) Nincs áldottabb megtapasztalás annál, mint amikor a hittel mondott imádság hatására meggyógyul egy beteg. A hitbõl fakadó imádság nem marad hatástalan: felsegíti az elesettet. A testi szenvedéssel sokszor együtt jár a lelki elesettség. Ilyenkor bezárkózik az ember. Megkeseredik. Miértek sokasága tör fel belõle. De "[se]gít-e, mondd, ha gondba veszve / Feltör a sóhaj és a jaj, / S úgy talál minket reggel, este? / Elmúlik tõle tán a baj?" (EÉ 331,2) Különösen ilyen lelki elesettségben kell imádságot mondani, éneket zengeni, és máris könnyebbül a teher. Átélhetjük Isten lelkünket magához felemelõ szeretetét. A hitbõl fakadó imádság nem marad hatástalan: az így fohászkodó bûnbocsánatot nyer. Mi történik akkor, ha valaki mégsem gyógyul meg? Hatástalan a hitbõl jövõ ima? Semmiképpen. Ilyen esetben kell hittel vallani: "Pénzt, egészséget és sikert / Másoknak, Uram, többet adtál, / Nem kezdek érte mégse pert, / És nem mondom, hogy adósom maradtál". (Áprily Lajos: Isten oltó-kése) Isten nem maradt adósunk. Gyógyulásnál nagyobb ajándékot adott nekünk: Jézust, aki egészségesekért és betegekért egyaránt meghalt a kereszten. "Sebei által gyógyultunk meg." (Ézs 53,5) Ez a gyógyulás: bûneink bocsánata, életünk és üdvösségünk. Létezik ennél fontosabb? Csak Isten tudja, hogy egyesek miért gyógyulnak meg, míg mások nem. De nekünk szóló szava világos: "a hitbõl fakadó imádság megszabadítja a szenvedõt, és az Úr felsegíti õt, sõt ha bûnt követett is el, bocsánatot nyer." Ez érvényes a mai napra is.