Téríts meg engem, hogy megtérjek, mert te vagy, Uram, az én Istenem! (Jer 31,18b)

[A megfeszített gonosztevõk közül az egyik] így szólt: Jézus, emlékezzél meg rólam, amikor eljössz a te királyságodba. (Lk 23,42)

Olvasmányok: Jak 4,1-10 és Róm 6,1-11

Február 26.

"Majd így szólt: >>Jézus, emlékezzél meg rólam, amikor eljössz a te királyságodba!<<" (Lk 23,42)

A lator esélye

Böjt elsõ vasárnapjának hetében járunk. Még nem felejtettük el karácsony és vízkereszt ünnepkörének örömteli ragyogását, de az egyházi esztendõben túl vagyunk már a hetvened vasárnap által jelzett fordulóponton. Mert ettõl kezdve az egyház népe - Krisztus egyházának népe - a böjtön át elõretekint húsvétra, a feltámadás diadalmas örömünnepére.
Mi még azonban böjt kezdetén tartunk. Számunkra a böjt az önvizsgálat, a bûnbánat és a megtérés idõszaka. S íme, a bûnbánat és a megtérés szép példáját találjuk a mai igénkben.
A nagypénteki tragikus jelenet van elõttünk. A Golgotán három kereszt. Középen Jézus, jobb- és balfelõl egy-egy gonosztevõ. A Megváltó a haláltusáját vívja, de a szenvtelen emberek még most is csúfolják és kísértik. Az egyik gonosztevõ is csatlakozik e káromlókhoz: "Nem te vagy a Krisztus? Mentsd meg magadat és minket is!" (Lk 23,39)
A másik gonosztevõ ekkor védelmébe veszi Jézust. Társa elõtt világossá teszi, hogy õk jogosan szenvednek, mert az elkövetett bûneik büntetését szenvedik el. Azt gondolom, nem járunk messze az igazságtól, ha ezt a kijelentését bûnbánatnak tartjuk. Hiszen õ belátja és megvallja bûnös voltát, s éppen az Isten Fiának a jelenlétében.
A gonosztevõ következõ szava pedig már magát Jézust szólítja meg, s ez mai igénk: "Jézus, emlékezzél meg rólam, amikor eljössz a te királyságodba!" (Lk 23,42)
Ezt a mondatot így is lehetne fordítani: "Amikor bemégy királyságodba." Mert ez jobban kifejezi azt, hogy mit is gondol a gonosztevõ. Õ hiszi, hogy Jézus az Isten Fia, akié minden hatalom mennyen és földön, s aki vissza fog jönni teljes hatalommal és dicsõséggel, hogy megítélje a világot. S ezért a hitért Jézus megbocsát neki ezzel a hatalmas ígérettel: "Bizony mondom neked, ma velem leszel a paradicsomban." (Lk 23,43)
A gonosztevõ számára ez volt az utolsó lehetõség a bûnbánatra és a megtérésre. Mert néhány perc múlva halott volt. De megtette, és kegyelmet kapott. Te, testvérem, megtetted-e már?