Baptista gyülekezetek: LELKI BÉKE

Akkor majd megtudod, hogy én vagyok az Úr, nem vallanak szégyent, akik bennem bíznak. (Ézs 49,23b)

Az Úr pedig irányítsa szíveteket az Isten szeretetére és a Krisztus állhatatosságára. (2Thessz 3,5)

Olvasmányok: Júd 1-2.20-25 és 2Krón 18,28-19,3

Szeptember 20.
Akkor Jézus így szólt a sokasághoz és tanítványaihoz: "Az írástudók és farizeusok a Mózes székébe ültek. Tehát mindazt, amit mondanak, tegyétek meg és tartsátok meg, de cselekedeteiket ne kövessétek, mert beszélnek ugyan róla, de nem teszik. Súlyos és elhordozhatatlan terheket kötnek össze, és az emberek vállára rakják, de maguk az ujjukkal sem akarják azokat megmozdítani." (Mt 23,1-4)

Hallatlan botrány lenne abból, ha egy lelkész ennek az igének a felolvasása után így szólítaná meg a gyülekezetet: "Álljanak fel a farizeusok!" Morgolódás lenne a válasz. Akadna olyan is, aki felháborodva menne ki a templomból, de a csendesebbje is megharagudna papjára. S talán senki sem akadna, aki fejet hajtva állna fel: "Itt vagyok, én farizeus vagyok!" Pedig a Krisztus-követõk között is mindig volt s bizonyára mindig is lesz farizeus.
A Jézus korabeli farizeusok mozgalma a babiloni fogság után alakult ki éppen azért, hogy önmagukat és egész népüket megtanítsák Isten törvényének helyes megértésére és megtartására. Annak viszont, hogy a nevük ma kifejezetten képmutatót jelent, éppen õk lehetnek az okai. A törvényt csak tessék-lássék töltötték be. Kerestek és találtak "kiskapukat" a bezárt "nagykapu" mellett. Más szóval életük és szavaik nem voltak szinkronban. Másként tanítottak és másként éltek.
A farizeusok életének kettéhasadtsága azonban nem lehet mentsége egyikünknek sem. Õk - Jézus szerint is - Mózes székében ülnek, s ha nem élnek is tanításuk szerint, azért tanításuk helyes és kötelezõ. Ha õk kijátsszák is Isten egyik vagy másik törvényét, attól az még bennünket visszatarthat a bûntõl, vagy éppen bûnbánatra int. Õk akkor is "útmutatók", ha az általuk mutatott utat nem járják végig. Ez az élet más vonatkozásában is így van. Cigarettázó orvos mindenkinél jobban tudja, hogy a nikotin mérgezi a dohányos embert is, a környezetét is. De ha õ valakit egészsége érdekében le akar szoktatni a cigarettáról, az ne hivatkozzék az orvos farizeusságára. Saját érdekében kell letennie kezébõl a "koporsószeget".
Krisztus-követésünk nagy kísértése az, hogy sokak tanítómesterének tartjuk magunkat. Jól tudjuk, hogy másoknak hogyan kell élniük, s ezt igyekszünk is tudomásukra hozni. Pedig aki beül Mózes székébe, annak vigyáznia kell, ne essék a farizeusok bûnébe! Csak az Isten országát és igazságát keresõ alázatos életfolytatás lehet vonzó a kívülállók számára.

Uram!
Istenem, kérlek, hogy vezesd és áldd meg mindazokat, akik sok hallgatóhoz szólnak, és akik sok olvasónak írnak. Segítsd õket, hogy az igazságot, a jóságot és a békét munkálják! Ámen.

Címkék: lelki táplálék-----a mai nap igéi 2014.09.20